Питання, з яким стикається більшість молодих щуроводів: “Як правильно зселити декоративних пацючків?”
Якщо ви плануєте створити або розширити свою зграю, то ця стаття саме для вас.
Перше правило, яке має знати кожний щуровод:
Декоративні пацючки – це стадні тварини, тому відповідальне утримання цих улюбленців передбачає наявність одразу двох або більше представників.
Щурики – це соціальні тваринки, яким вкрай необхідно мати друга-сородича. Піклування один про одного, спільні ігрища, невербальний контакт, – те, що робить життя декоративних пацючків повноцінним і здоровим. Памʼятайте – людське спілкування ніколи не замінить таку комунікацію.
Детальніше про мінуси поодинокого утримання можна дізнатись тут.
Основне правило відповідального утримання декоративних пацючків – однополі пари.
Різнополе утримання можливе лише за умови попередньої стерилізації/кастрації.
Існує поширена думка, що вʼязка тварин необхідна і навіть важлива для здоровʼя тварини. Це НЕ відповідає дійсності. Детальну статтю про обовʼязкову стерилізацію/кастрацію читайте тут.
Отже, давайте розглянемо основні фактори, від яких залежить успішне зселення декоративних пацючків:
⏳ Вік
Ідеальний вік зселення декоративних пацючків – від 6 до 12 тижнів, оскільки молодшим пацючатам легше адаптуватися до інших сородичів.
Гормональна перебудова у щуриків починається після 3-х місяців життя. Саме вона може завадити комфортному зселенню, тому, чим молодші будуть ваші тваринки, тим вище шанс їх успішного зселення. До старших пацючків (від 1,5 років) краще підселити двох маленьких пацючат, які будуть зайняті між собою. Але будьте готові, що дорослий пацюк може не прийняти маленьких, і в деяких випадках, стареньких пацючків варто залишити наодинці, щоб не зашкодити їх здоров’ю (наприклад, якщо він має вади серця тощо).
🧬 Стан здоровʼя та генетика
За законом природи – виживають найсильніші, тому стан здоровʼя нового пацючка відіграє вагому роль під час процесу зселення. На жаль, бувають випадки, коли основна зграя не готова прийняти нового сородича, адже він має певну хворобу, через яку зселення стає проблематичним або взагалі не можливим. Саме, тому декоративних пацючків варто брати у професійних заводчиків, які слідкують за генетичним здоровʼям своїх випускників.
🤪 Характер
Як в людей, так і в тварин є свій унікальний характер – хтось спокійний та велелюбний, хтось активний та енергійний. Але, варто знати, що не завжди доброзичливе ставлення пацючка до людини гарантує аналогічного ставлення до потенційних сородичів, тому, в будь-якому випадку, варто дотримуватись правильної послідовність дій описаних далі.
💓 Емпатія пацюків один до одного
Так-так, у пацючків теж буває емпатія/байдужість один до одного. На жаль, заздалегідь цей фактор передбачити неможливо, але про нього варто знати.
Зазвичай, самки-пацючки знаходять контакт між собою швидше, аніж пацюки-самці, але це буває далеко не завжди.
На жаль, бувають і пацюки-одинаки, яким пара взагалі не потрібна, адже він/вона просто не приймає нового сородича (але, це переважно старенькі або ті, хто довгий час жили поодиноко).
Тепер, коли ви знаєте основні фактори, які впливають на комунікацію пацючків, поговоримо про правильну послідовність дій при їх зселені.
Уявімо ситуацію, де ви придбали нового пацючка, якого плануєте незабаром зселити з основною зграєю.
Що варто зробити першочергово?
Правильно, виділити час на адаптацію і карантин нового улюбленця.
1️⃣ Крок номер один – обов’язковий карантин.
Перші 10-14 днів – період адаптації та карантину, що передбачає поступове знайомство з вами і повну відсутність контакту з іншими представниками зграї. За цей період варто знайти спільну мову з новим пацючком, відвідати рекомендованого лікаря-ратолога, обробити від паразитів і, за потребою, каструвати/стерилізувати нового пацючка.
Період карантину передбачає повний спокій і максимальний комфорт в новій домівці, адже незнайомий простір, запахи і люди можуть викликати стрес. Клітки основної зграї і нового улюбленця мають стояти в різних кутках (бажано в різних кімнатах), адже завдяки чудовому нюху, пацючки можуть відчути один одного раніше потрібного, а цього нам не потрібно.
2️⃣ Крок номер два – поступове знайомство
Найбільша помилка, якої допускаються молоді пацьоводи – агресивне і раптове знайомство, яке зазвичай призводить до сильних драк, а іноді навіть і до летального кінця.
Памʼятайте, зселення – це довготривалий процес, який вимагає максимальної обережності та витривалості.
Отже, поступове знайомство передбачає зустріч пацючків на нейтральній території, де, бажано, ще не була ні основна зграя, ні новий пацючок.
Для вашої безпеки одягніть рукавиці і візьміть пульвілізатор з водою, адже потрібно бути готовим до раптової агресії, яку не можна вирішувати голими руками.
Починаючи з найспокійнішого пацючка, садіть тварин до нового пацючка на нейтральну і велику територію (без укриттів). Вам потрібно дати зрозуміти основній зграї, що в новому сородичі нема жодної небезпеки. Якщо протягом певного часу (10-15 хвилин) агресії не відмічається, поступово по одному підсаджуйте інших представників зграї.
Важливо!
Така поведінка, як винюхування, завалювання на бік, почухування, писк, розпушення шерсті – нормальні для першого знайомства. Але якщо відбувається раптова агресивна бійка (можливо навіть до крові), або стає помітним стресс одного з пацючків, то краще перервати перше знайомство на деякий термін (день-два).
3️⃣ Крок номер три – знайомство запахів
Після того, як пацючки прийняли один одного на нейтральній території, не спішіть одразу зселяти їх разом в одну клітку, адже основна зграя може не потерпіти чужинця на своїй території. Цей етап передбачає обмін гамачками і наповнювачем, які містять запах один одного для звикання до чужого аромату.
4️⃣ Крок номер чотири – знайомство клітками
Під час вигулу основної зграї, новий пацючок поміщається в їх клітку. Важливо помістити його поступово (тобто, щоб він сам туди зайшов) і виключно в пусту від інших тварин клітку. Таким чином у нового пацючка з’являється розуміння нової домівки і запаху в ній.
5️⃣ Крок номер пʼять – спільний вигул
На цьому етапі ще можлива мінімальна агресія від основної зграї або мінімальний страх нового пацючка. Можете ставити невеличкі укриття, щоб підготувати пацючків до заселення в одну клітку.
Крок номер пʼять повторюється кожен день до моменту відсутності агресії у розширеній зграї пацюків, тоді знайомство вважається успішним.
6️⃣ Крок номер шість – поступове зселення в одну клітку
Цей крок виконується виключно при відсутності жодної агресії між основною зграєю і новим пацючком. Клітку зграї виставляємо на спільний вигул, так щоб кожен з пацючків міг спокійно зайти в клітку. Вам потрібно впевнитись, що уся зграя їсть, пʼє і спить без агресивної поведінки один до одного. Перші день-два бажано не залишати клітку без вашого нагляду і бути готовими прийти на допомогу новому пацючку.
Дотримуючись саме такого порядку дій, ви убезпечите себе, основну зграю і нового пацючка від стресу. Памʼятайте, що правильне зселення – це процедура не одного дня, і навіть, якщо на вигляд все відбувається швидко і спокійно, просимо бути напоготові на кожному етапі зселення.
У даній статті ми описали процедуру найпоширенішого і найспокійнішого способу зселення, яка спрацює у майже 80% випадків. Памʼятайте, кожне зселення і кожен пацючок – унікальні.
Наступна стаття на тему зселення декоративних пацючків з більш стресовими, але дієвими способами вже чекає на вас тут
Ми за відповідальне утримання декоративних пацючків. Бережіть своїх улюбленців ♡
Автор статті – Досвідчений пацьовод – Коян Тетяна
Експертний редактор – Лікар-ратолог – Ваніна Олександра (вет-клініка ratvet.kyiv)
М