Чому важливо каструвати декоративних пацюків

Все частіше лікарі-ратологи говорять про важливість планової стерилізації та кастрації декоративних пацючків. Існує безліч причин для блокування функціонування або повного видалення репродуктивних органів – від загального комфорту тварини до попередження певного ряду повʼязаних хвороб. 

В свою чергу, серед пацьоводів існує багато роздумів та міфів навколо цієї теми, тож пропонуємо розібратися в ній детальніше.

Чим відрізняється стерилізація від кастрації? 

Стерилізація – це процедура, при якій тварина втрачає здатність до розмноження, але при цьому внутрішні статеві органи (яєчники, матка чи сім’яники) можуть бути залишеними. 

Наприклад, можуть бути видалені лише яєчники, перев’язані сім’яні канатики чи роги матки, або встановлений хімічний імплант (так звана хімічна стерилізація), котрий завадить тварині мати потомство.

Зазвичай робити стерилізацію ратологи не пропонують, адже краще одразу зробити кастрацію

Кастрація – це операція повного видалення статевих залоз (у самців – тестикул, у самок – матки), при якій тварина також фізично більше не здатна розмножуватись.

У самок  кастрація (видалення матки та яєчників) називається оваріогістеректомія (ОГЕ), зазвичай проводять саме її, а «урізаний» варіант (коли матка зберігається, а видаляються лише яєчники)  – оваріоектомія.

У самців кастрація називається орхіектомія – під час цієї операції видаляються яєчка (інша назва сім’яники чи тестикули)

Для чого проводиться кастрація та стерилізація?

Окрім очевидної первинної цілі – завадити розмноженню тварини, така процедура може бути проведена в якості запобігання повʼязаних хвороб(детальніше далі), коригування поведінки тварини, запобігання тічки, небажаної агресивної статевої поведінки та навіть в якості переривання небажаної вагітності, якщо запліднення вже відбулось. 

Які хвороби можна попередити за допомогою кастрації/стерилізації?

Розглянемо окремо самців і окремо самок.

Пацюки-самці 

У самців кастрація показана при агресивній, не контрольованій поведінці, а також при патологіях сім’яників (запалення/пухлина), отже планова кастрація може допомогти попередити новоутворення сім’яників, а також травми, спричинених гормонально обумовленою агресією. 

Пацюки-самки

Із самками ситуація набагато складніша:

  1. Проведення кастрації у самок у віці 4-5 місяців знижує ризик виникненню аденоми гіпофізу – захворювання, що супроводжується ростом пухлини гіпофіза, котра призводить до ряду симптомів і подальшої смерті тварини. 
    Нажаль, видалення аденоми гіпофіза хірургічним шляхом у пацюків неможливе, лікування вельми дороге та лише паліативне (спрямоване на полегшення симптомів і уповільнення росту пухлини). 
    Аденома гіпофізу генетично обумовлена, але сильно стимулюється рівнем гормонів, котрі виділяють яєчники самки-пацюка. Тобто, за умови раннього проведення кастрації самки, можна знизити ризик виникнення аденоми гіпофіза більш ніж на 70%. Чим пізніше буде проведена операція, тим менший шанс запобігти хворобі.
  2. Кастрація у самок дозволяє запобігти виникненню запалення матки, яке призводить до таких інфекційних захворювань як піометра (гнійне запалення матки), гідрометра (накопичення слизу та водянистих виділень в матці) тощо, і навіть до смерті тварини.
  3. Також кастрація запобігає утворенню злоякісних та доброякісних пухлин матки, молочних залоз та яєчників.

В якому віці бажано робити кастрацію? 

Самкам кастрацію бажано проводити у віці від 2 до 4-5 місяців, в цьому віці вона найбільш ефективна для профілактики аденому гіпофізу. Але навіть проведена в старшому віці (і в 1, 5, і в 2 роки) кастрація має вкрай позитивні наслідки для здоров’я тварини, зокрема як профілактика появи пухлин матки, молочних залоз та яєчників.

Самцям кастрація може бути проведена в будь-якому віці від 2 місяців. Деякі лікарі-ратологи вважають, що самців також необхідно стерилізувати в обов’язковому порядку, щоб запобігти виникненню онкологічних захворювань.

Як підготувати тварину до кастрації? Який реабілітаційний період?

Кастрація проводиться під загальним наркозом. Єдиний попередній захід перед операцією – попередній огляд у лікаря-ратолога, який, за необхідністю, може призначити заспокійливий препарат перед операцією. 

Тварину віддають додому через пару годин після операції, як тільки пацюк повністю «відійде» від наркозу і лікар проконтролює його стан. 

Також лікар має проконсультувати вас щодо післяопераційного догляду.

Іноді лікар призначає знеболювальне та курс антибіотиків, а також пояснює, як проводити обробку післяопераційного шва, та призначає повторний прийом.

Шви можуть бути саморозсмоктуючимися, або такими, котрі потрібно зняти у лікаря. 

Також лікар-ратолог може «підпиляти» зубки пацюку, щоб запобігти розгризання шва, тоді необхідно буде декілька днів годувати пацючка м’якою їжею, поки вони не відростуть.

Декілька днів після операції, тварину належить утримувати в чистій клітці, бажано окремо від інших тварин. Варто не використовувати наповнювачі, а лише гігієнічні пелюшки, щоб не травмувати тваринку.

Чому такі операції потрібно робити лише у професійних лікарів-ратологів?

Варто розуміти, що кастрація та стерилізація – це хірургічне втручання в організм тварини. Ця процедура є цілком безпечна, якщо її проводить лікар-ратолог з відповідним досвідом. 

Якщо тварину оперує лікар іншого профілю, котрий не знає нюансів лікування пацюків, то це може призвести до негативних наслідків, включно з летальним випадком. Це пов’язане з тим, що непрофільний або недосвідчений лікар може невірно розрахувати наркоз або просто не вміти оперувати настільки малих тварин. 

Тож, якщо це планова стерилізація чи кастрація,  ми наполягаємо на операціях лише у перевірених лікарів.

Список рекомендованих лікарів-ратологів по містам України зручно переглянути тут.

Чи можлива кастрація, якщо самка вже вагітна?

Завжди є ризик придбати в зоомагазині чи на ринку вже вагітну самку, тож після покупки самки радимо пильнувати за її поведінкою та зовнішнім виглядом.

Так, кастрація вагітної самки можлива до останніх термінів, в такому випадку потомства не буде. 

Як кастрація впливає на поведінку декоративних пацюків?

Кастрація впливає на поведінку найкращим чином. 

Самці матимуть менш виражений мускусний запах та стануть менш агресивними, як до людей, так і до співмешканців по клітці. Знижується кількість бійок у зграї і зʼявляється можливість тримати «змішану» зграю, не переймаючись про потомство. Зселення кастрованих самців майже завжди проходить успішно, за рідкісним винятком.

Самки після кастрації також стають спокійнішими. Вони не матимуть тічок, стають менш нервовими і краще зселяються.

Чи завадить кастрація отримувати «радості життя» пацюку?

Деякі власники вважають, що кастрований самець – це вже більше не самець. Така думка – стереотип. Самці після кастрації так само здатні до статевого акту, вони залишаються активними, не перетворюються на «плюшок» і так само зацікавлені самками, як і раніше. Стерильні самки також сприймаються самцями саме як самки, а не як невідомі істоти «середньої статі». Чоловічі гормони виробляються у самців не лише яєчками, тож «дівчинкою» ваш самець після кастрації точно не стане.

Щодо розповсюдженого міфу про «радості материнства» самок і «народити хоч раз для здоров’я» також маємо вас запевнити – це лише міф. Вагітність та пологи вкрай виснажують організм самки, провокують розвиток проблем зі здоров’ям і зменшують тривалість життя. 

Тож закликаємо вас не плодити тварин, покладаючись на застарілі байки з неперевірених джерел.

Які проблеми кастрація НЕ вирішує?

  • Кастрація не запобігає розвитку аденоми гіпофіза у самок на всі 100%, але суттєво знижує ризики. 
  • За допомогою кастрації неможливо зробити тварину більш «охайною», привчити до туалету, чи відучити мітити речі краплями сечі. Мітки – територіальна інстинктивна поведінка пацюків, яка не залежать від гормонального фону.
  • Кастрація самців не запобігатиме прагненню самця до спарювання з самкою, тож якщо у вас змішана зграя, самці так само будуть «чіплятися» до самок. 
  • Не можна на 100% гарантувати зселення дуже проблемного самця зі зграєю, особливо, якщо він все життя до цього жив один. Іноді тварини просто не соціалізовані, і з гормонами це може бути не пов’язане.

Які є мінуси кастрації?

  • Необхідність проводити її лише у рекомендованого лікаря;
  • Ризик, як і при будь-якій операції;
  • Вартість самої процедури.

Чи можна давати пацюку гормональні препарати замість кастрації?

Ні, такі препарати пацюкам давати не можна. 

Навіть котам та собакам вони дуже шкідливі, і в подальшому сильно псують їх здоров’я.

Тож, ми вкрай рекомендуємо каструвати тварин, і лише у рекомендованих лікарів. Таким чином ви попередите безліч захворювань і проблем у вашого хвостика.

Ми за відповідальне утримання декоративних пацючків, бережіть своїх улюбленців

Експертний редактор:

Лікар-ратолог – Катерина Чорна (instagram.com/chernaya_vet)